Jó, jó, a japán nevét nem muszáj megjegyezni, de az amúgy is isteni sült padlizsánt ez a pár apró trükk éteri magasságokba emeli. A japán gasztronómiára egyébként is jellemző, hogy néhény hétköznapi alapanyagból, pár ízesítővel varázsolnak igazi különlegességeket.
Vegáknak akár fő fogásnak is szuper egy kis párolt rizzsel, de bármilyen sült hús körete is lehet.
- 2 közepes méretű padlizsán
- 1 ek világos miso paszta
- 2 ek mirin
- 2 ek sake
- 1 tk nádcukor
- 1 tk reszelt gyömbér
- 1 újhagyma
- fél tk pirított szezámmag
- olívaolaj
(Érdemes beruházni pár különleges hozzávalóra, ha drágának is tűnnek, fajlagosan nem az, annyira picit kell belőlük használni egy-egy ételhez. )
A héten Negura konyhájában jártam, ahol japán fogásokat készítettünk. Ha valakit egy kicsit is érdekel a japán gasztronómiai, akkor érdemes kipróbálni, Réka szuper japán és srí lankai főzőkurzusokat tart. Gyerekkorom óta ismerem és most megtanított nekem is pár japán fogást.
A yaki gyouza (vagy gyouza, japán húsos táska) egyik körete volt a fenti sült padlizsán. Hát nem szépek? :)
Réka apai ágon srí-lankai, és a férjével 3 évet Japánban éltek, ahol magyar főzőkurzust tartott japánoknak, ő meg eltanulta a japán fogások titkait.
Sokat mesélt a japánok gasztronómiához fűződő viszonyáról. Nagyon más mint a magyar. Számukra értelmezhetetlen az "ízlés szerint", "a mindenki máshogy csinálja" és az efféle kifejezések. Mindennél kikísérletezik a tökéleteset és senki sem csinálja máshogy. A gyouzát például kizárólag 9 cm átmérőjű tészta körökből hajtogatják, ugyanúgy formázzák, és a végén fejjel lefelé tálalják. Mindenki. Mert azt úgy KELL: Magyarországon meg nem találnánk két ugyanolyan gulyáslevest sem :)
Készült a húsos táskák mellé a sült padlizsánon kívül: kabu no kinpira, azaz sült vajretek (igen, a retek megsütve hihetetlen finom!)
Sült eringi, azaz ördögszekér gomba, isteni!!!
A legszebb, de számomra a legabszurdabb fogás: a Hiyayakko volt, azaz tofu szójaszósszal, újhagymával és tonhalpehellyel.
Marinált uborkasaláta
Miso leves tofuval, tengeri hínárral és shimeji gombával (a shimeji gombát imádom, de a tengeri hínárral nem barátkoztunk össze!)
Emelem kalapom a japánok előtt, tényleg, de azért az édességről nagyon mások a fogalmaink... :) Ez az édesburgonyás kintsuba, azaz édesburgonya püré ragacsos risztésztába töltve... háááát :) nem hasonlítanám össze egy szelet csokitortával, maradjunk annyiban.
Ha tetszett a recept, kövesd a RozéKacsa Facebook oldalát,hogy minden friss posztról elsőként értesülj!