A tavalyi Segítsütis tortám receptjével még adós vagyok, és mivel két hét és itt az idei licit, ideje pótolnom a mulasztást. Csak a képek láttán annyian kérték el a receptet, hogy eséllyel pályázhat a legnépszerűbb receptem címre. Én nagyon szeretem a somlóit, de csakis az igazit. A bolti piskóta leöntve zacskós csokipudinggal, nyomós tejszínhabbal nem somlói, könyörgöm. Na ez a torta minden részletében hozza egy valódi somlói ízét, csak sokkal elegánsabb formába van öntve. Kicsit macerás az elkészítése (nem nehéz, csak hosszú), de esküszöm, hogy minden perc fáradozást megér. Akár a húsvéti asztalra, akár egy szülinapra, simán elég 10-12 embernek, és garantált a siker.
Hozzávalók
a sima piskótához
- 3 tojás
- 60 g porcukor (kb. 3 ek)
- 60 g liszt (kb. 3 ek)
- 1 csipet só
a diós piskótához:
- 3 tojás
- 60 g porcukor
- 30 g liszt
- 30 g darált dió
- 1 csipet só
a kakaós piskótához
- 3 tojás
- 60 g porcukor
- 30 g liszt
- 30 g holland kakaópor
- 1 csipet só
a cukorsziruphoz
- 100 g cukor
- 150 ml víz
- 1 citrom reszelt héja
- 25 ml rum
a vaníliakrémhez:
- 500 ml tej
- 1 rúd vanília
- 4 tojássárgája
- 100 g cukor
- 30 g keményítő
Az összeállításhoz:
- 100 g mazsola (én aprószemű aranymazsolát használtam, akár be is áztathatjuk langyos vízbe, vagy a cukorszirupba)
- 100 g dió megpirítva (180 fokos sütőben 10 perc alatt) és durvára vágva
- sárgabaracklekvár (azt nem mértem)
- tálaláshoz: tejszínhab
a glazúrhoz (ebből bőven fog maradni, akár lehet felezni is az adagot)
- 130 g cukor
- 115 g víz
- 100 ml tejszín
- 50 g kakaópor
- 3 lap zselatin
A rumos csokoládéöntethez:
- 200 g étcsokoládé
- 50 g kakaópor
- 50 g porcukor
- 200 ml víz
- 50 ml rum
A piskótákat hagyományos módon megsütjük: a tojásfehérjéket egy csipet sóval elkezdjük verni, menet közben mehet bele a cukor fele és úgy verjük kemény habbá. Majd a tojások sárgáját a maradék cukorral habosítjuk, beleszitáljuk a lisztet, majd óvatosan hozzáforgatjuk a fehérjehabot. Én 23 cm-es formát használtam hozzá, de akár lehet nagyobba is, így jó magas lett a torta.
A kakaós és a diós lappal ugyanígy járunk el. 180 fokos sütőben kb. 15 percig (tűpróbáig) sütjük őket.
Közben elkészítjük a krémet: a tojássárgáját a cukorral felverjük, majd beleszitáljuk a a keményítő, a tejet a vaníliával összeforraljuk, majd óvatosan a cukros tojáshoz keverjük, visszaöntjük a lábosba és sűrűre főzzük, kihűtük.
A cukorszirup hozzávalóit a rum kivételével összeforraljuk, majd beleöntjük a rumot, kihűtjük.
A csokoládéöntethez a vizet, a kakaóport, az apróra tördelt csokoládét és a porcukrot folyamatos keverés mellett összeforraljuk, majd 1-2 perc főzés után lehúzzuk és hozzákeverjük a rumot, ezt is félretesszük hűlni. A glazúr hozzávalóit összemelegítjük (a zselatinlapokat előtte hideg vízbe áztatjuk, majd kinyomjuk).
Összeállítás:
egy tortatálon tortakarikába tesszük a sima piskótalapot, majd gazdagon meglocsoljuk a rumos cukorsziruppal (de azért ne ázzon szét), megszórjuk a mazsola és a pirított dió felével, majd megcsöpögtetjük egy kis sárgabaracklekvárral. Rákenjük a vaníliakrém felét. Jöhet rá a kakaós lap, azt is meglocsoljuk a cukorsziruppal, majd a maradék dió és mazsola, megint baracklekvár és a vaníliakrém másik fele. A diós lapot meglocsoljuk a cukorszirupal, majd "fejjel lefelé" a tortára tesszük, ezzel zárjuk le. Pár órára hűtőbe tesszük, majd óvatosan levesszük róla a tortakarikát és bevonjuk a csoki glazúrral, ha lecsorog az oldalán, az kifejezetten guszta szerintem, akkor látszódnak a rétegek, de akár teljesen is be lehet vonni vele.
A szeleteket a rumos csokiszósszal és tejszínhabbal tálaljuk.
Fotók: Fördős Péter
Ha tetszett a recept, kövesd a RozéKacsa Facebook oldalát,hogy minden friss posztról elsőként értesülj!